Dwa medale Mistrzostw Polski Seniorów! – Zgierz 24-26.04.2015

26 kwietnia 2015

mps2015

W ostatni weekend kwietnia w Zgierzu rozegrane zostały LXVIII Mistrzostwa Polski Seniorów. W zawodach zadebiutowało dwóch młodych wolniaków z Rzeszowa – Kamil Kościółek Łukasz Grzybowski, którzy pomimo pierwszego w karierze startu na najbardziej prestiżowym krajowym turnieju wrócili do domu z medalami.

Na wstępie należałoby wyrazić osobne słowa uznania dla organizatorów za przygotowanie tak dużej imprezy na bardzo wysokim poziomie. Na pięciu matach w hali Zgierskiego MOSiR-u walczyli najlepsi zapaśnicy w Polsce we wszystkich trzech stylach – wolnym, klasycznym i zapasach kobiet.

MPSzgierz215

W najbardziej doborowym towarzystwie w kraju z bardzo dobrej strony pokazali się młodzi zawodnicy Stali Rzeszów – w kat. 65kg Łukasz Grzybowski oraz w kat. 125kg  Kamil Kościółek, którzy zdobyli dwa brązowe medale.

W pierwszej walce kategorii 65kg Łukasz Grzybowski zmierzył się z o dziesięć lat starszym zawodnikiem  Graplera Bieruń – Maciejem Łukasikiem. Po około minucie młody zawodnik Stali Rzeszów przeprowadził skuteczną akcję i po rzucie za 4 punkty wyszedł na prowadzenie. W dalszej fazie pojedynku rzeszowianin kontrolował przebieg walki i po pierwszej rundzie prowadził 8:0. W drugiej rundzie Łukasz skutecznie odpierał ataki rywala zdobywając najpierw punkt, a następnie po skutecznym zejściu do nóg wykończył akcję za 2 punkty, co doprowadziło do zwycięstwa przez przewagę techniczną 11:0.

Do drugiej walki, w której Łukasz Grzybowski zmierzył się z zawodnikiem gospodarzy – Mateuszem Nejmanem młody rzeszowianin wyszedł na matę bardzo zmotywowany i od samego początku atakował rywala. Jego ataki zaowocowały objęciem prowadzenia 2:0. W dalszej części pierwszej rundy większym sprytem wykazał się zawodnik gospodarzy i to on prowadził do przerwy 4:2. W drugiej rundzie walka była wyrównana, Łukasz musiał atakować, by odrabiać straty. Niestety osłabienie obrony na rzecz ataku udało się wykorzystać jego przeciwnikowi, który po zdobyciu 2 punktów za obejście utrzymał prowadzenie do końca walki zwyciężając 6:2.

Po porażce w drugim pojedynku zawodnikowi z Rzeszowa pozostała walka o III miejsce z zawodnikiem Mazowsza Teresin – Konradem Króliczakiem. Pomimo porażki, jakiej doznał kilkadziesiąt minut wcześniej młody rzeszowianin nie załamał się i w walce o brąz walczył jak dojrzały zawodnik, co sprawiło, że po pierwszej rundzie prowadził 6:0. W drugiej rundzie zawodnicy walczyli „punkt za punkt”, co wystarczyło do tego, by aktualny wicemistrz polski juniorów z Rzeszowa wzbogacił swój dorobek o brąz Mistrzostw Polski Seniorów.

W kategorii 125kg drugi z naszych reprezentantów – Kamil Kościółek rozpoczął zawody od pojedynku z Filipem Nowaczykiem z Grunwaldu Poznań. Obaj zawodnicy dobrze się  znają z zapaśniczych mat, bowiem walczyli ze sobą do tej pory aż sześć razy. Od początku tego pojedynku czuć było przewagę 125-kilowca z Rzeszowa, który rozpoczął marsz po zwycięstwo od zdobycia 4 punktów, następnie nieco przeszarżował tracąc na korzyść rywala 2 punkty, a po trzech kolejnych akcjach, w których w sumie zdobył 8 punktów, na 4 sekundy przed końcem pierwszej rundy zwyciężył przez przewagę techniczną 12:2.

Do kolejnego pojedynku Kamil Kościółek stanął z bardziej doświadczonym zawodnikiem Ceramika Krotoszyn – Adamem Filipczakiem. Podobnie jak w poprzedniej walce, zapaśnik Stali Rzeszów od początku walczył bardzo aktywnie, jednak przy jednym z ataków rywala i próbie skontrowania doświadczony zawodnik z wielkopolski wykorzystał błąd Kamila i położył go na łopatki.

Po chwili przerwy, spowodowanej „wolnym losem” nadszedł czas na repasaże, po których zwycięzca miał szansę na zdobycie brązowego medalu. W walce, w której przeciwnikiem Kamila był Rafał Gładysz z Górnika Łęczna aktualny Mistrz polski juniorów z Rzeszowa dał prawdziwy pokaz siły, kładąc przeciwnika na łopatki po zaledwie 20 sekundach i otworzył sobie tym samym drogę do walki o medal.

Walka o III miejsce w kat. 125kg, pomiędzy Kamilem KościółkiemKrzysztofem Swobodą ze Zgierza była z całą pewnością najdłuższa w całych zawodach. Pierwsze punkty po dwóch skutecznych akcjach zdobył miejscowy zawodnik i wysunął się na prowadzenie, na co rzeszowianin odpowiedział rzutem za matę. Po kolejnej punktowej akcji zawodnika ze Zgierza złapał skurcz i sędzia przerwał walkę. Po interwencji lekarza i masażysty zawodnik gospodarzy kontynuował walkę lecz widać było, że nie jest w pełni sił i do końca rundy próbował bronić korzystnego wyniku. Do końca pierwszej rundy Kamil wykorzystując gorszą dyspozycję rywala odrobił 2 punkty i na tablicy wyników widniał rezultat 3:6. W przerwie pojedynku doszło do rażących błędów sędziego, który nie potrafił przywołać na matę wycieńczonego zawodnika gospodarzy w regulaminowym czasie 30 sekund, przez co walka została wznowiona dopiero po upływie 2 minut. Po takiej przerwie zawodnik ze Zgierza złapał oddech co pozwoliło mu wyprowadzić kontratak.  Ta taktyka przyniosła efekty na krótko, bowiem zgierski zapaśnik był tak wyczerpany, że po kolejnym gwizdku sędziego nie był w stanie walczyć i w kilka sekund stracił 6 punktów. Dzięki zdobytym 6 punktom Kamil Kościółek objął po raz pierwszy prowadzenie, a zawodnik ze Zgierza kompletnie stracił ochotę do walki. W kolejnej fazie rzeszowianin powiększał już tylko przewagę, zaś Krzysztofa Swobodę mocno dopingowali kibice. Po blisko 20 minutach walka zakończyła się rezultatem 17:9 dla Kościółka, który zasłużenie zdobył brązowy medal.

WYNIKI WALK:

Łukasz Grzybiwski – III miejsce w kat. 65kg

1 runda  Łukasz Grzybowski (Rzeszów) Maciej Łukasik (Bieruń) PT 11:0 ZW 4:0
2 runda  Mateusz Nejman (Zgierz) Łukasz Grzybowski (Rzeszów) PT 6:2 ZW 3:1
Finał III-V  Łukasz Grzybowski (Rzeszów) Konrad Króliczak (Teresin) PT 9:4 ZW 3:1

grzybowski mps2015

Kamil Kościółek – III miejsce w kat. 125kg

1 runda  Kamil Kościółek (Rzeszów) Filip Nowaczyk (Poznań) PT 12:2 ZW 4:1
2 runda  Adam Filipczak (Krotoszyn) Kamil Kościółek (Rzeszów) PT 4:0 ZW 5:0
3 runda  Kamil Kościółek (Rzeszów) ZW WL
4 runda  Kamil Kościółek(Rzeszów) Rafał Gładysz (Łęczna) PT 2:5 ZW 5:0
Finał III-V  Kamil Kościółek (Rzeszów) Krzysztof Swoboda (Zgierz) PT 17:9 ZW 3:1