Historia Klubu
Początek zapasów w Rzeszowie sięga roku 1959 i związany jest z działalnością sekcji w ramach ZKS Stal Rzeszów. Założycielem sekcji zapaśniczej oraz twórcą jej bogatych osiągnięć sportowych jest Jan Małek.

W początkowej fazie nabór młodzieży do sekcji zapaśniczej w stylu klasycznym oparty był na uczniach technikum budowlanego. Pierwsze sukcesy sportowe odnotowano podczas Mistrzostw Okręgu w Krakowie w 1961 roku, gdzie zawodnicy Stali zwyciężyli w dwóch kategoriach, a w trzech kolejnych zajęli drugie miejsce. W roku 1964 władze wojewódzkie podjęły decyzję o zmianie stylu walki z klasycznego na wolny. Powodem tej decyzji było istnienie w województwie rzeszowskim sekcji w stylu klasycznym (Dębica), natomiast brak było sekcji w stylu wolnym. Pomimo zmiany w systemie szkolenia sukcesy przyszły bardzo szybko. Rok później zapaśnicy Stali zwyciężyli w czterech kategoriach wagowych w mistrzostwach okręgu. Sukces ten sprawił, że Polski Związek Zapaśniczy postanowił zorganizować w Rzeszowie Mistrzostwa Polski, podczas których młody Rzeszowianin – Roman Słomski – zdobył złoty medal. W kolejnym roku Stal wygrała turniej o awans do I ligi i po raz pierwszy wystąpiła w najwyższej klasie rozgrywek. Niestety radość młodej Rzeszowskiej drużyny nie trwała długo, zespół nie sprostał bardziej doświadczonym ekipom i musiał pożegnać się z ligowymi zmaganiami. Po spadku z I ligi drużynę wzmocnił Ryszard Długosz z Dębicy oraz Kazimierz Topór z Brzegu Dolnego.


W 1968 roku Stal Rzeszów powróciła do I ligi, a Ryszard Długosz wystąpił na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku stając się pierwszym Olimpijczykiem w barwach Stali Rzeszów. Za sprawą tych sukcesów, sport zapaśniczy zaczął cieszyć się na Rzeszowszczyźnie szybko rosnącą popularnością. Rok 1969 był szczególnie udany, Stal Rzeszów po raz pierwszy wywalczyła Drużynowe Mistrzostwo Polski, a kilku jej zawodników zdobyło złote medale Indywidualnych Mistrzostw Polski. W kolejnych latach zapaśnicy z Rzeszowa potwierdzili swoje wysokie umiejętności sportowe. W 1980 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie brązowe medale wywalczyli Aleksander Cichoń i Adam Sandurski. Uczestnikami Igrzysk byli także: Ryszard Długosz ( VI miejsce IO w Monachium w 1972 r. ), Jan Falandys ( IV miejsce IO w Moskwie 1980), Stanisław Makowiecki (VII IO w Monachium 1972), Jerzy Nieć (IO Seul 1988), Stanisław Szostecki ( IO Barcelona 1992). Z Mistrzostw Świata i Europy zapaśnicy przywieźli łącznie 20 medali, a to za sprawą A. Sandurskiego, J. Falandysa, S. Szosteckiego, R. Długosza, A. Cichonia, E. Żmudziejewskiego, S. Makowieckiego, J. Niecia, S. Surdyki.

Na arenie krajowej zapaśnicy Stali Rzeszów 18-krotnie wywalczyli tytuł Drużynowego Mistrza Polski, zdobyli łącznie 160 medali , w tym 60 złotych, w Indywidualnych Mistrzostwach Polski seniorów, a także niezliczoną ilość medali Mistrzostw Polski w kategorii juniorów i młodzieżowców. Oprócz wyżej wymienionych olimpijczyków i uczestników Mistrzostw Świata i Europy współtwórcami sukcesów sekcji zapaśniczej byli również tacy zawodnicy jak: R. Lasota, L. Patro, A. Jędryas, W. Szawan, S. Dziopak, K. Topór, E. Worek, J. Marliński, S. Antkowicz i wielu innych.

Należy podkreślić, że wśród najwybitniejszych zawodników zapasów stylu wolnego w Polsce znalazło się aż dwóch przedstawicieli naszego klubu jeśli idzie o ilość zdobytych medali. Bezkonkurencyjny Adam Sandurski – 10 medali – najlepszy Polski zapaśnik wszech czasów i trzecie miejsce Jan Falandys (48 kg) ex aequo z Paweł Kurczewski (90 kg) – 4 medale.

Tak liczne i spektakularne sukcesy zapaśników rzeszowskiej Stali wynikały w dużej mierze z wysokiego poziomu szkolenia sportowego. Na wyniki całej drużyny pracowali trenerzy: Jan Małek, Bronisław Ginalski, Wojciech Małek, Kazimierz Kużdżał, Stanisław Makowiecki, Zdzisław Antkowicz, Tadeusz Solecki, Andrzej Siuta i inni.
Nie bez znaczenia dla osiąganych sukcesów był wkład wieloletniego działacza i założyciela Okręgowego Związku Zapaśniczego – Józefa Ziembickiego.
Przez ostatnich 10 lat sekcja działała pod przewodnictwem prezesa Krzysztofa Nowaka oraz działaczy takich jak Tadeusz Borowiec, Marek Potępa, Stanisław Surdyka, Sebastian Maczuga, Maciej Frąc, Rafał Kuryj i wielu innych.
Z końcem 2020 r. zapasy, jak wszystkie inne sekcje ZKS Stal Rzeszów, wyłączyły się ze struktur organizacyjnych klubu i rozpoczęły działalność jako stowarzyszenie pod nazwą: Zapaśniczy Klub Sportowy STAL Rzeszów.

ZKS Stal Rzeszów 2021r. Źródło: archiwum własne.