Mistrzostwa Polski Juniorów – Rzeszów 6-7.03.2015

7 marca 2015

W hali ROSiR zakończyły się Mistrzostwa Polski Juniorów w zapasach w stylu wolnym. Rzeszowscy zawodnicy zakończyli zmagania zdobywając dwa medale – złoty w kategori 120kg wywalczył Kamil Kościółek, a srebrny Łukasz Grzybowski w kategorii 66kg. O krok od medalu byli Jakub Mendrala i Nowak Mateusz przegrywając bardzo zacięte pojedynki o brązowy medal.

W klasyfikacji drużynowej ekipa Stali Rzeszów zajęła bardzo wysokie drugie miejsce ustępując jedynie zapaśnikom z Teresina – obie drużyny zdobyły taką samą ilość punktów, a o miejscu na najwyższym stopniu podium zadecydowały wyższe lokaty pojedynczych zawodników.
Mistrzostwa Polski Juniorów wróciły do Rzeszowa po ponad dwudziestu latach. Trener Stali Rzeszów do turnieju na własnym terenie wystawił 4 reprezentantów, w tym dwóch debiutantów w tej grupie wiekowej Jakuba Mendralę i Łukasza Grzybowskiego, którzy spisali się bardzo dobrze. Łukasz Grzybowski mimo nie najlepszego losowania (już w pierwszej walce zmierzył się z jednym z faworytów tej kategorii wagowej) wygrał pierwsze 3 pojedynki i tym samym wywalczył sobie prawo walki w finale. Niestety w finale musiał uznać wyższość swojego przeciwnika ze Zgierza. Kolejny debiutant mimo, iż uplasował się tuż za podium pierwsze Mistrzostwa Polski Juniorów może zaliczyć do udanych. Losowanie również nie było zbyt dobre, już w pierwszej walce zmierzył się z murowanym faworytem tej kategorii wagowej (aktualny zwycięzca pucharu polski seniorów i brązowy medalista MEJ). Spadając do grupy zawodników z jedną przegraną musiał pokonać kolejnych 4 rywali by móc walczyć o brązowy medal. Tak też się stało i Jakub pokonując wszystkich swoich starszych kolegów dotarł do walki o brązowy medal.

DSC_7905

Przeciwnik o brąz nie był łatwy. Ostatniej stoczonej walki nasz zawodnik nie może wspominać dobrze, ponieważ doznał porażki w stosunku 10:0. Mały finał o brąz jednak wyglądał całkiem inaczej. Po pierwszych straconych punktach zawodnik Stali narzucił bardzo mocne tempo i sukcesywnie odrabiał to co stracił na początku walki. Walka skończyła się „na styku” a Jakubowi zabrakło 1 punktu by rozstrzygnąć ją na swoją korzyść. Kolejnych 2 zawodników stali to aktualni medaliści Mistrzostw Polski Juniorów z 2014r. Kamil Kościółek (brązowy medalista Mistrzostw Świata Juniorów i Mistrz Polski Juniorów 2014) nie dał szans swoim rywalom i wszystkie swoje walki w efektownym stylu zwyciężył przed czasem zdobywając kolejny tytuł Mistrza Polski. Mateusz Nowak (brązowy medalista MPJ 2014r.) turnieju na własnych śmieciach nie może zaliczyć do udanych. Choroba wykluczyła go praktycznie z całego okresu przygotowań do turnieju i musiał wystartować mimo tego, że nie wrócił jeszcze do pełni zdrowia. Turniej zaczął dobrze wygrywając 2 pojedynki, w półfinale przegrał na punkty z zawodnikiem Pogoni Ruda Śląska. Walka o 3 miejsce zaczęła się dobrze i przy wyniku 9:2 można już było myśleć, że nic się w tej walce nie może wydarzyć. Wydarzyło się jednak bardzo dużo i ostatecznie Mateusz przegrał na punkty. Całościowy start wszystkich reprezentantów można uznać jednak za bardzo udany, gdyż na 38 najlepszych klubów z polski, Stal zdobyła wysokie 2 miejsce.