Trenuj z Mistrzami!

ZKS STAL RZESZÓW Wielkie Tradycje - Wielcy Zawodnicy Wielkie Tradycje
Wielcy Zawodnicy

Trenuj z Mistrzami!

Spektakularne zwycięstwo Kościółka w Kijowie!

Kamil Kościciółek szokuje zapaśniczy świat i zwycięża w XXIV Międzynarodowym Turnieju Kijowskim w zapasach. 

Kamil Kościółek podczas silnie obsadzonego turnieju rozgrywanego w Kijowie był nie do zatrzymania. Następca legendy, Adama Sandurskiego, przeszedł przez turniej jak burza zdobywając w całym turnieju 45 punktów technicznych a tracąc zaledwie 5. W wadze ciężkiej na tak silnie obsadzonym turnieju to wyczyn nie łatwy. Rzeszowianin zszokował formą cały zapaśniczy świat a jego występ zachwycił nawet “fabrykę zapaśników” Dagestanie. Największy zapaśniczy portal na świecie www.wrestdag.ru pisał tak (tłumaczenie google translator): 

“Polak Kamil Kościołek (125 kg) prawdziwą sensacją, w finale w widowiskowej konfrontacji zwyciężył z wynikiem 10: 3 nad medalistą Mistrzostw Świata i Europy Ukraińcem Aleksandrem Khotsjanowskim. , a wczoraj rozprawił się z trzema rywalami przed czasem.”

Olbrzym z Rzeszowa swoją drogę rozpoczął od wygranej (11:1) nad Turkiem, Karabulutu, który w 2019 roku zdobył brązowy medal mistrzostw świata juniorów. W walce ćwierćfinałowej rozpędzona lokomotywa z Rzeszowa zmiotła z maty Azera, Gabayeeva wygrywając pewnie przez przewagę techniczną. W pojedynku półfinałowym Kościółek spotyka się z Mołdawianinem, nie jest to ich pierwsza walka ponieważ w 2019 roku spotkali się już w boju o brązowy medal Mistrzostw Europy Młodzieżowców. Wtedy nieznacznie lepszy okazał się Rzeszowianin i to on zdobył brąz. Tym razem o wyrównanej walce nie było mowy, a Kamil zdeklasował swojego przeciwnika już w pierwszej rundzie uzyskując przewagę techniczną 11:0.

W finałowym boju naprzeciw Kamila stanął zawodnik gospodarzy utytułowany Ukrainiec, aktualny trzeci zawodnik naszego globu w kategorii 125kg, Aleksander Khotsianivski. Rzeszowianin jest obecnie w takim gazie, że nawet tak utytułowany zawodnik jakim niewątpliwie jest Ukrainiec nie znalazł sposobu na świetnie dysponowanego dziś Polaka. To nasz reprezentant nadawał tempo walki, skrupulatnie zdobywając punkty. Po sześciu minutach na tablicy widniał wynik 10:2 dla Kościółka. 

Można już śmiało powiedzieć, że po operacji i ciężkiej kontuzji kolana nie ma już śladu, a nasz zawodnik odzyskał pełnię formy. Fakt ten cieszy szczególnie w obliczu zbliżających się Igrzysk Olimpijskich o które rywalizuje z kolegą z kadry Robertem Baranem. Najcięższa kategoria w naszym kraju to absolutny światowy top. Przypomnijmy tylko, że Robert Baran to aktualny srebrny medalista Pucharu Świata z 2020r.

Już w tym miesiącu 18 marca na Węgrzech odbędzie się Europejski Turniej Kwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich. Polskę na tym turnieju reprezentować będzie Robert Baran z Ceramika Krotoszyn. Tylko dwóch pierwszych zawodników z turnieju wywalczy bilety na olimpiadę dla swoich państw. Drużyny, którym nie uda się tego dokonać będą miały kolejną szansę w maju na Światowym Turnieju Kwalifikacyjnym. Tutaj również kwalifikację wywalczą jedynie finaliści w danej kategorii wagowej. Na razie trzymamy kciuki za Roberta i mamy nadzieje, że już w pierwszym turnieju Polska wywalczy bilet do Tokyo w 125kg. Będzie to oznaczało spokój psychiczny dla obydwu zawodników a na głowie zostanie im tylko wewnętrzna rywalizacja o to który zawodnik powinen reprezentować nasz kraj na Igrzyskach Olimpijskich.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked*